Kukaiņi, kas barojas ar asinīm

Novērst un apstrādāt kukaiņu kodumus

Aizsargājiet sevi un Jūsu ģimeni no kukaiņu kodumiem
Kukaiņi dzeļ, lai barotos ar asinīm. Kodumi visbiežāk nav īpaši sāpīgi, bet tie rada niezi, kas var radīt diskomforta sajūtu. Tas ir īpaši nepatīkami, ja dzēlumi notiek vairākkārtīgi. Atkārtoti kodumi visbiežāk notiek mājas apstākļos, kur ir blusas vai gultas blaktis. Tomēr Jūs variet pasargāt savu māju no šo insektu iebrukumiem.

Dzēlējinsekti un Jūsu veselība
Daudzās pasaules valstīs kukaiņu kodumi izraisa dažādas slimības, piemēram, malāriju, vēdertīfu, encefalītu u.c. Ir nepieciešams vakcinēties savlaicīgi, ja ir plānots doties uz tropiskajām zemēm.
Tomēr Latvijā reti kura kukaiņu suga var radīt nopietnus draudus cilvēku veselībai. Visbiežāk ir jāuzmanās no ērču kodumiem, kas var izraisīt Laima slimību vai ērču encefalītu.
Galvenais risks, no kukaiņu kodumiem, ir ādas kairinājums. Kad kukaiņi izdara dzēlumu, tie ar savām siekalām ievada vielu, kas nodrošina asins plūsmu bez recēšanas. Nieze ir imūnā atbildes reakcija uz šo siekalu vielu.

Jūtīgums pret kukaiņu kodumiem
Ir novērots, ka kukaiņi vieniem indivīdiem izvēlas iedzelt biežāk, nekā otriem. Kopumā bērni un indivīdi, kas sakosti visbiežāk, arī ir visjūtīgākie.
Kukaiņu kodumu ārstēšanai reti ir vajadzīga medicīniskā ārstēšana. Tomēr, ir jāizsauc medicīniskā palīdzība nekavējoties, ja kodiens ir izraisījis rīkles, mutes vai mēles pietūkumu, kas ierobežo elpošanu.
Vislielākais alerģiskais risks ir no lapseņu, sirseņu vai bites kodumiem. Un šajā gadījumā arī ir nekavējoties jāizsauc medicīniskā palīdzība, ja ir aizdomas par pastiprināti alerģisku reakciju.

Dzēluma vietu apstrāde
Svarīgākā darbība pēc koduma ir tā apstrāde ar ziepjūdeni vai spirtā samitrinātu tamponu. Pietūkumu var mazināt tūlīt pēc dzēliena, koduma vietu pārklājot ar aukstu kompresi, piemēram, ar audumā ietītu ledu (nekad nelieciet ledu tieši uz ādas).
Koduma pietūkums var turēties vairāk par nedēļu un tam var pievienoties nieze. Ir jāuzmanās, lai koduma vieta netiek pārāk stipri sakasīta, jo vaļējas brūces var izraisīt koduma vietas inficēšanos ar baktērijām.

Konsultējaties ar ārstu, ja:

  • Pietūkums rada neciešamas sāpes;
  • Pietūkuma vieta kļūst lielāka dienu pēc koduma;
  • Ir aizdomas, ka kodums varēja inficēt ar kādu slimību.

Atkārtoti kodumi var izraisīt ādas pastiprinātu jūtību un apsārtumus. Šādos gadījumos ir nepieciešams konsultēties ar farmaceitu vai ārstu.

Kukaiņu kodumu identifikācija
Vairākums gadījumus ir ļoti grūti noteikt, kāds kukainis ir iedzēlis. Dažādiem cilvēkiem ir dažāda reakcija uz kodumiem, tāpēc uzstādītā diagnoze var izrādīties nepareiza.
Parasti ir svarīgi noteikt vietu, kur ir noticis kodums, un tad meklēt citas pazīmes, lai precīzi identificētu dzēlējinsektu. Tas arī ļauj šīs vietas pareizi apstrādāt, lai izvairītos no turpmākiem koduma gadījumiem.

Dzēlēj insekti mājās
Tas var būt ļoti nomācoši, ja asinssūcēji ir dzīvojamās telpās. Bet mūsdienās nav nepieciešams ar tiem censties „sadzīvot”, jo ir daudz efektīvu līdzekļu, kā no tiem atbrīvoties.
Latvijā visbiežāk mājās sastopamie asinssūcēji:

Odi un citi lidojošie asinssūcēji:

Parasti savus kodumus izdara naktīs un krēslas stundā;
Pulcējas blakus ūdenskrātuvēm;
Telpās pulcējas uz griestiem un sienu augšējās daļās.

Padoms : naktīs turiet logus aizvērtus, vai lietojiet moskītu sietus.

Blusas

Saistītas ar kaķiem un suņiem, kā arī pārējiem mājdzīvniekiem;
Invāzija novērojama telpās, kurās dzīvo mājdzīvnieki;
Ja blusai nav tuvumā dzīvnieka, ar kura asinīm baroties, tad tā izvēlas sūkt asinis no cilvēka;
Bieži koncentrējas ap kājas lejas daļu.

Lai sīkāk uzzinātu par blusām, to apkarošanu un invāzijas pazīmēm, skatieties Dezinfa kaitēkļu ceļvedī.

Blaktis

Kukaiņi, kas dzeļ naktī;
Blaktis var būt jebkurā vietā uz ķermeņa;
Atstāj asiņainus traipus uz gultas veļas.

Lai gan šie insekti ir tie, kas visbiežāk var iedzelt mājās, tomēr ir arī citi asinssūcēju insekti, kas var iemitināties mājās. Tomēr arī tos var visus iznīcināt.
Dezinfa piedāvā savus pakalpojumus mājas kaitēkļu iznīcināšanā, kas nodrošina ātru, efektīvu un augstākā līmeņa drošības kaitēkļu apkarošanu.
Ja vēlaties papildus informāciju vai pieteikt ekspertu vizīti, tad zvaniet mums: 371-67705917

Āra kukaiņi asinssūcēji
Lai izvairītos no kodumiem ārā:

  • Izvairieties no spilgtu apģērbu nēsāšanas, kā arī spēcīgu smaržu lietošanas, jo tas pievilina kukaiņus;
  • Nēsājiet bikses, kreklus ar garām rokām, slēgtus apavus un cepuri, lai samazinātu kukaiņu pieejamību pie atklātas ādas;
  • Uz atklātas ādas lietojiet aerosolus kaitēkļu atbaidīšanai;
  • Kad sēžat, izmantojiet kaitēkļu atbaidošus produktus, vai sveces;
  • Neatstājiet atklātus saldos dzērienus un pārtiku;
  • Izvairieties no vietām, kur ir stāvošs ūdens;
  • Izvairieties no iešanas pa garu zāli vai krūmiem;
  • Sabāziet bikšu galus zeķēs, kad staigājiet pa neapstrādātiem laukiem vai mežu.

Šos piesardzības pasākumus nepieciešams īpaši ievērot, kad satumst, jo krēslas un tumsas laikā, kaitēkļi – asinssūcēji, kļūst visaktīvākie.