Blaktis

Cimicidae

Kā atpazīt gultas blakti?

Cimicidae

Izskats

Blaktis (tā saucamās “gultas vaboles”) ir nelielas (parasti 4-5mm), plakanas, ovālas formas un sarkanīgi brūnā krāsā rāpojoši kukaiņi. Blaktis izplatās ļoti ātri un, ņemot vērā to straujo izplatības uzliesmojumu visā pasaulē, cīņa ar tām kļūst aizvien sarežģītāka.

Paradumi

Gultas blaktis barojas tikai no asinīm. Gultas blaktis pat var izdzīvot gadu bez barošanās. Viņas ir aktīvas naktīs, kad cilvēki/dzīvnieki guļ.

Gultas blaktis ir atrodamas matraču un dīvānu/gultas šuvēs, citās mēbelēs, elektriskajās ierīcēs un pat tapešu salaiduma vietās. Tās bieži sastopamas viesnīcās, kur tās var ceļot no istabas uz istabu ar koferu un citu personīgo lietu pārvietošanu.

Zīmes, ka ir sākusies gultas blakšu invāzija

 1. Redzot kukaini Pieaudzis indivīds ir aptuveni tādā pašā lielumā un formā kā ābola sēkla.
 2. Nomestā āda Jaunās blaktis augot met ādu. Ja manītas ādas paliekas, iespējams tas norāda uz blakšu klātbūtni.
 3. Defekācija Pēc barošanās, gultas blaktis atgriežas savā slēpšanās vietā, kur iespējams novērot melnus vai brūnus plankumus.
 4. Kodumi arī varētu būt viena no iespējamām gultas blakšu inficēšanās pazīmēm, taču nepieciešama tālāka inspekcija, jo citi insekti arī var atstāt koduma pēdas uz ādas.

Kur var iegūt gultas blaktis?

Blaktis ir galvenie kaitēkļi jauniešu mītnēs, viesnīcās, restorānos, kuģos, vilcienos, lidmašīnās, dzīvokļos un pat privātmājās. Blakšu ātrā vairošanās spēja un augstā izturība tās padara par grūti kontrolējamiem kaitēkļiem.

Ieteikumi to apkarošanā/ierobežošanā

 • Mazgājiet veļu vismaz 55°C temperatūrā.
 • Pēc ceļojumiem/ nakšņošanas viesnīcās uzmanīgi pārbaudiet savas pesonīgās mantas vai nav konstatēta kaitēkļu klātbūtne.
 • Pirms lietotu mantu/mēbeļu iegādes pārliecināties vai uz tām nav blakšu atstātās pēdas.
 • Tā kā blaktis ir palikušas rezistentas pret indēm, kuras iespējams iegādāties veikalos- vēlams sadarboties ar kaitēkļu kontroles ekspertiem, lai panāktu efektīvu to iznīcināšanu.

Kādu kaitējumu var nodarīt gultas blaktis?

Reprodukcija

Mātītes var saražot vienu līdz piecas oliņas dienā un savā dzīvē spēj izdēt 200 līdz 500 oliņas. Normālā istabas temperaturā un ar pietiekamu pārtikas avotu daudzumu tās spēj izdzīvot līdz 300 dienām.

Gultas blaktis un slimības

Lai arī teorētiski pieļaujams, ka blaktis varētu pārnēsāt kādas slimības, faktisku pierādījumu tam pašreiz nav.

Gultas blakts kodumi

Kaitēkļu kodumi rada ādas kairinājumu un dažādus iekaisumus, kā arī sekundārās infekcijas, kas rodas no skrāpējumiem uz ķermeņa. Saskare ar blaktīm un to daudzkārtīgiem kodumiem var izraisīt niezošus izsitumus vai ekzēmu. Šādos gadījumos vienmēr konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Ko Dezinfa piedāvā..

Blaktis ir nevēlami kaitēkļi un to izskaušana ir visai sarežģīts process. Striktas higiēnas ievērošana, kārtīga telpu kopšana un izsmidzinošo līdzekļu izmantošana iespējams palīdzēs samazināt to skaitu, tomēr lai pilnībā novērstu to invāziju būs nepieciešama profesionāla kaitēkļu kontrole. Dezinfa Jums var nodrošināt šādus pakalpojumus.

Mūsu izsaukuma serviss piedāvā profesionālus un ērtus risinājumus, kā ātri atbrīvoties no problēmām, kādas var radīt blaktis Jūsu mājās:

 • Garantēta 24 stundu reaģēšana uz izsaukumu;
 • Jums izdevīgā laikā;
 • Atsaucīgi un zinoši kaitēkļu kontroles eksperti;
 • Augstākais drošības līmenis Jūsu ģimenei un mājdzīvniekiem.

Neķīmiskā HeatWave apstrāde pret insektiem

Visbiežāk uzdotie jautājumi.

Kādas ir gultas blakts invāzijas pazīmes?

Pārsvarā ir trīs pazīmes, kas varētu liecināt par gultas blakts invāziju telpā vai mājā:

 1. Dzīvi kukaiņi – nimfa vai blakts mazuļi ir caurspīdīgi, bet pieaugušie ir tumši brūnā krāsā.
 2. Nomesta āda – gultas blaktij augot, tās vismaz piecas reizes nomet ādu, pirms tās kļūst par pieaugušiem indivīdiem un spēj vairoties.
 3. Izkārnījumu paliekas – katru reizi, kad gultas blakts barojas, tā aiz sevis atstāj izkārnījumus. Tie arī var tikt novēroti vietās, kur tās uzturas.

Ir arī pazīmes, kas ne tik ļoti varētu apstiprināt gultas blakšu invāziju:

 1. Kodumi un izsitumi. Izsitumi parasti rodas, ja ādai pret kaut ko ir alerģiska reakcija. Gultas blakšu invāziju nevar ne apstiprināt, ne noliegt balstoties tikai un vienīgi no izsitumiem un kodumiem.
 2. Asins traipi uz palagiem un gultasveļas. Parasti tie tiek atrasti, kad pēc insekta dzēliena brūce turpina kādu laiku asiņot. Arī šī pazīme var liecināt par kādu alerģisku reakciju vai cita insekta klātbūtni.

Neapstiprinot cēloni jūsu simptomiem, iesakām konsultēties ar SIA Dezinfa speciālistiem, kas palīdzēs noskaidrot un atrisināt iespējamo radušos problēmu ar gultas blaktīm.

Kā gultas blaktis nonākušas manā mājā?

Ne vienmēr var tieši noteikt kur gultas blaktis ir iegūtas, bet vispopulārākie ieguves avoti varētu būt:

 1. No kaimiņiem (daudzstāvu mājās)- šajā gadījumā problēma tiks atrisināta pilnībā tikai tad, kad abi kaimiņi veiks nepieciešamos dezinsekcijas darbus. Parasti insekti pārvietojās no dzīvokļa uz dzīvokli pa ventilācijas šahtām un citām komunikācijām.
 2. Viesnīcas, hosteļi un citas nakšņošanas/uzturēšanās vietas, kurās notiek cilvēku periodiska kustība.
 3. Pārvietošanās līdzekļi, kā piemēram autobusi, kuģi, arī lidmašīnas un pat tālbraucēju mašīnās var uzturēties šie nevēlamie kukaiņi.
 4. No lietām, kuras esat pārpirkuši no citām personām. Tāpēc ir ļoti svarīgi pārbaudīt visas mēbeles, vai uz tām nav atstātas insektu darbības pēdas, pirms tās ienesiet jūsu mājās.

Esmu dzirdējis, ka ir neiespējami atbrīvoties no gultas blaktīm. Vai tā ir taisnība?

Gultas blaktis ir sarežģīti iznīdēt, taču tas nav neiespējami. Protams veikalos nopērkamās indes, kam nav tik spēcīga iedarbība, tikai izbiedēs blaktis uz citām telpām jūsu mājā. Tām ir augsta rezistence, tāpēc ieteicams problēmu novērst tikai un vienīgi ar profesionāļu palīdzību. Mēs pielietojam dažādas metodes- gan ķīmiskās, gan neķīmiskās, tāpēc sazinieties ar mūsu speciālistiem, lai rastu kopīgu risinājumu jūsu problēmai.

Es atradu vienu gultas blakti. Vai tas nozīmē, ka visā mājoklī jāveic dezinsekcija?

Līdz ko jūs izzināsiet kāds ir gultas blakts dzīves cikls, jūs sapratīsiet cik ātrā laikā tās vairojas un spēj veidot kolonijas, kas varētu apdraudēt visu mājokli. Tas ir iespējams, ka atrodot vienu gultas blakti mājoklī, var būt ka ir arī citas, taču ir nepieciešama profesionāļa konsultācija, lai noskaidrotu vai ir nepieciešama apstrāde visā mājoklī. Kāpēc tas ir tik svarīgi? Jo mūsdienās gultas blaktis kļūst rezistentas pret daudziem ķīmiskajiem līdzekļiem, kas ir pieejami veikalos. Arī fakts, ka indes, ko iespējams jūs izmantojat ir kaitīgas jūsu un apkārtējo veselībai, tāpēc nav ieteicams izmantot tās nevajadzīgi. Lieki pieminēt, ka nav nepieciešams izmest daudz naudas dažādos līdzekļos, ja nav konstatēta gultas blakts invāzija.

Ja esmu pamanījis gultas blaktis tikai vienā istabā, vai tas nozīmē, ka apstrāde jāveic visā mājā?

Nav nepieciešamība veikt apstrādi visā mājā. Galvenokārt gultas blaktis uzturas telpās un vietās, kurās cilvēks pārguļ naktis. Gultas blaktis uztver jūsu izelpu un uzturas tajā vietā kur var viegli tikt pie barības (cilvēka/dzīvnieka asinīm). Ieteicams sazināties ar mūsu kaitēkļu kontroles speciālistiem, lai varētu noskaidrot kādus līdzekļus un darbus nepieciešams veikt konkrēti jūsu mājā.

Gultas blaktis nav saredzamas ar neapbruņotu aci. Vai tā ir taisnība?

Šis ir ļoti izplatīts mīts, jo visbiežāk gultas blaktis tiek sajauktas ar putekļu ērcītēm, kuras nevar saskatīt ar neapbruņotu aci. Gultas blaktis vizuāli ir pamanāmas visos dzīves ciklos. Lai pārliecinātos, ka jūsu māju ir apsēdušas gultas blaktis, lūgums sazināties ar mūsu kaitēkļu kontroles speciālistiem, lai mēs varētu sniegt bezmaksas konsultāciju.

Ja es izmetīšu ārā gultu/dīvānu, vai man vairs nebūs gultas blaktis?

Daudzi cilvēki tā uzskata, taču tas ir nepareizi. Ja jūs mēģināsiet izmest savu gultu, pastāv risks, ka jūs tās izvazāsiet pa visu mājokli. Pareizi būtu izindēt gultas blaktis un tikai tad, ja tas ir nepieciešams, izmest gultu/dīvānu.

Vai tā ir taisnība, ka gultas blaktis dzīvo tikai netīrās vietās?

Tas ir viens no izplatītākajiem mītiem. Gultas blaktis vizbiežāk ceļo kopā ar cilvēku un tiek nogādātas no vienas vietas uz nākamo diez gan viegli, tāpēc nav svarīgi vai jūsu mājā ir liela kārtība vai tieši otrādāk nekārtība. Protams ir daudz vieglāk iznīcināt gultas blaktis, ja māja ir uzturēta kārtībā un tā nav pārbāzta ar mēbelēm un lietām.

Manam kaimiņam dzīvoklī ir gultas blakts invāzija. Vai tas nozīmē, ka man arī tā būs?

Ja apstrāde pret gultas blaktīm jūsu kaimiņa dzīvoklī tiks veikta nekvalitatīvi, tad ir iespēja, ka tās tiks izbiedētas un pa komunikaciju šahtām arī nonāks jūsu īpašumā. Visbiežāk pieļautās kļūdas ir:

 1. Nopirkt veikalā aerosolu un mēģināt tās iznīcināt ar saviem spēkiem.
 2. Mēģināt iznīcināt tās ar karstuma metodi – ir nepieciešama ļoti augsta temperatūra un noteikts laiks, lai gultas blaktis ietu bojā.
 3. Atbrīvot telpas- atbrīvojot telpas, tās meklēs jaunas barošanās vietas.

Ja jūsu kaimiņam ir konstatētas gultas blaktis dzīvoklī, jūs varētu izskaidrot viņam kā no tām atbrīvoties un kādas darbības labāk neveikt, lai novērstu to talāko izplatību pa mājokli. Vislabāk ir sazināties ar kaitēkļu kontroles ekspertiem, lai vienotots par apstradi un konkrētu dezinsekcijas plānu, kas atbilstu šim konkrētajam gadījumam.

Kodumi uz ķermeņa atgādina gultas blakts kodumus, ko atradu interneta vietnēs. Vai tas nozīmē, ka mājās ir sākusies gultas blakts invāzija?

Diemžēl pēc reakcijas uz ādas nevar noteikt vai tā ir/nav gultas blakts. Jums var būt sākusies alerģiska reakcija vai tie ir blusas atstātie kodumi. To neviens nevar skaidri apstiprināt. Tāpēc ir jāvadās pēc trīs vienkāršiem paramteriem. Ja jūs novērojat dzīvus kukaiņus, nomestas ādas vai fekāliju atstātās pēdas, tad ir iemesls uztraukties.

Ja es iznesīšu ārā visas iespējamās mēbeles un mantas, vai tas nogalinās gultas blaktis? Kādās temperatūrās tās iet bojā?

Lai arī gultas blaktis nomirst aukstās temperatūrās, tām ir jābūt kontrolētām un monitorētam. Ja ārā ir sniegs, tas ir labs rādītājs, bet tas negarantēs, ka, piemēram, jūsu atstātās drēbes maisā, atdzisīs līdz nepieciešamajai temperatūrai un gultas blaktis ies bojā. Arī karstuma apstrādēm jābūt monitorētām un piefiksētām. Gultas blaktis iet bojā no 50°C temperatūras, tāpēc ir ieteicams mazgāt veļu un drēbes, ne zemāk kā norādīts.

Man ir nepieciešama apstrāde pret gultas blaktīm. Cik tā izmaksās?

Tā kā gadījumi un invāzijas lielumi ir dažādi, lūgums sazināties ar mūsu zinošajiem kaitēkļu kontroles speciālistiem, lai noskaidrotu cik liela ir invāzija un cik telpās ir nepieciešama apstrāde. Lai gan dažkārt liekas, ka izdevīgāk ir nopirkt veikalā piedāvātās indes, tās nedos vēlamo efektu- gultas blaktis uz indes darbības laiku paslēpsies gultu šuvēs un spraugās/plaisās gar sienām un grīdām un kad indes iedarbība būs beigusies ar jaunu sparu meklēs barības ieguves vietas. Lieki piebilst, ka gultas blaktis ir rezistentas pret daudzām indēm, tāpēc nepieciešams pielietot profesionālos līdzekļus, kurus veikalos nepārdod.

Manā mājā tika veikta apstrāde pret gultas blaktīm, bet es vēl joprojām naktīs tieku sakosts. Kāpēc tā?

Daudziem cilvēkiem ir novērota paaugstināta jutība pret gultas blakts kodumiem, kas var rast diskomfortu ilgi pēc tam, kad gultas blaktis jau ir izindētas. Vienīgais ieteikums ir vērsties pie dermatologa vai kāda cita speciālista, kas spēs rast risinājumu šajā gadījumā.

  Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

  Zvanīt 67705917
  ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
  ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!