Kurmis

Talpa europaea

Kā atpazīt kurmi?

Talpa europaea

Izskats

Ķermenis garens, cilindrisks, kompakts. Matojums vienmērīgi sedz gandrīz visu ķermeni (izņemot racējplaukstas, asti un purna galu), tas ir mīksts, samtains, ļoti biezs (ziemā biezāks nekā vasarā) un blīvs, viscaur vienveidīgs (bez pavilnas un akotmatiem), krāsa- melna, tumši pelēka vai brūni pelēka (ķermeņa apakšpuse allaž mazliet gaišāka). Kakls īss. Galva slaida, mazliet saplacināta. Purns snuķveidā izstiepts, klāts ar taustes matiem, kustīgs. Nelielās ausis pilnīgi apslēptas apmatojumā. Acis ļoti mazas, ievelkamas. Kājas īsas, pēdas piecpirkstainas. Priekšējās ekstremitātes relatīvi lielas, tās pilda rokamrīku funkciju. Pakaļkājas uzkrītoši mazākas, to pēdas ir šauras. Aste īsa.

Ķermeņa un galvas kopējais garums: 12–14cm. Dzīvnieka svars – 70–90g. Mātītes ir mazākas par tēviņiem.

Paradumi

  1. Vienpatis vienkop uzturas tikai mātes ar pēcnācējiem, kamēr tie sasniedz piecu sešu nedēļu vecumu.
  2. Pieaugušie dzīvnieki nometnieki, izteikti teritoriāli, nesaticīgi (agresīvi pret sugasbrāļiem).
  3. Muskusa dziedzeri. 2 dziedzeri, kas izdala asu specifisku smaku.
  4. Tuneļu sistēma. Tās iedala 2 veidos – seklajās jeb barošanās ejās, kas vijas tuvu augsnes virskārtai (2–5 cm dziļi), un dziļajās jeb satiksmes ejās, kas atrodas 5–60 cm dziļi.
  5. Barošanās. Pārtiek galvenokārt no dažādiem bezmugurkaulniekiem, pirmkārt no sliekām. Ēd arī kukaiņus, nelielus abeniekus, rāpuļus, peļveidīgos grauzējus. Diennaktī noēd 50-70g barības.

Kā izvairīties no kurmju invāzijas?

Kurmji bieži iebrūk mūsu dārzos un laukos, kur viņi var atrast savu galveno pārtikas objektu – tārpus. To izrakumi var radīt problēmas. Dārzā tie var sabojāt zāles pļaujamo mašīnu un pārejos mehānismus, kā arī kurmju rakumi vizuāli neizskatās pievilcīgi. Kurmjus praktiski nav iespējams atturēt no iemitināšanās Jūsu teritorijā, tomēr kad tas noticis, tos ir nepieciešams nekavējoties kontrolēt.

Ieteikumi to apkarošanā/ierobežošanā

Kā cīnīties ar kurmjiem?

  • Ar kurmju slazdiem, tos ieliekot izrkatajos tuneļos;
  • Ar skaņas ierīcēm.
Iegādāties

Kādu kaitējumu var nodarīt kurmji?

Reprodukcija

No februāra līz jūnijam mātītes metienā izaudzā 3-4 jaunos indivīdus. Tie ir pilnībā pieauguši pēc 8-9 nedēļām. Pēc pieciem mēnešiem vecāki mazuļus atstāj vecajās tuneļu sistēmās, kur tie paši sāk raks jaunu tuneļu sistēmu vai tie pārņem pamestos tuneļus.

Kurmju kaitējums

Lauksaimniecībā vācot skābbarību kurmju rakumu var bojāt tehniku un pašu barību. Dārzā tie var sabojāt zāles pļaujamo mašīnu un pārejos mehānismus, kā arī kurmju rakumi vizuāli neizskatās pievilcīgi.

Diena kaitēkļu kontroles tehniķa darbā

    Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

    Zvanīt 67705917
    ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
    ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!