Drēbju kodes

Tineola bisselliella

Kā atpazīt drēbju kodes?

Tineola bisselliella

Izskats

Pieaugušas kodes sasniedz 6mm garumu. Kožu spārnu platums 12-16 mm. Priekšējie spārni ir spīdīgi, zeltaini dzeltenā krāsā. Aizmugurējie spārni ir pelēkdzelteni. Kožu mātītes lido slikti, bet tās var ātri skriet. Kožu kāpuri izaug līdz pat 10 mm gari, un tie ir dzeltenbalti ar brūnu galvu. Kāpuri uzpin maisiņu, kuram ir abi vaļēji gali. Kāpurs barojas, attīstās un vairākas reizes nomet ādu.

Paradumi

Kožu attīstībai ir nepieciešams dzīvnieku izcelsmes materiālos esošais keratīna proteīns. Kāpuriem ir košļājamā mutes daļa. Kāpuri galvenokārt barojas no vilnas, spalvas, kažokādas, mīkstajām mēbelēm, ādas, piena pulvera, putekļiem vai papīra. Šī kožu suga izvairās no gaismas visos tās attīstības posmos.

Zīmes, ka ir sākusies drēbju kodes invāzija

 1. Kaitējums. Bieži vien pirmās pazīmes būs bojāti audumi.
 2. Redzot kāpuru. Kāpurs līdz 10 mm garš. Dzīvo zīda caurulītē, kas parasti ir ādas krāsa, ar ko arī tas barojas.
 3. Redzot kukaini. Pieaudzis indivīds ir aptuveni 6mm liels ar diviem spārnu pāriem.

Kur var iegūt drēbju kodes?

Ir ļoti grūti pasargāt telpas no kožu iekļūšanas tajās, it īpaši vasarā, kad telpām nepieciešama regulāra ventilācija. Kad kodes iekļūst telpās, tad tās sameklē tumšas un reti traucētas vietas, lai mierīgi varētu drēbēs sadēt oliņas. Augsta riska vietas ir pagultes, veci skapji. Mājas bēniņi veicina kožu invāziju, jo tās piesaista putnu ligzdas, kas var atrasties dzegās.

Ieteikumi to apkarošanā/ierobežošanā

 • Mazgājiet veļu regulāri, netīras drēbes kodēm ir īpaši pievilcīgas.
 • Pēc mazgāšanas drēbes uzglabāt skapī, ja ilgstoši- vēlams drēbes ietīt noslēgtā plastmasas maisā.
 • Uzkopjot telpas, izsūknējiet mēbeles, grīdas spraugas un gultas apakšas.
 • Logiem priekšā novietojiet insektu sietus, lai kodēm nav iespējas pārvietoties uz telpām.

Cik kaitīgas ir drēbju kodes?

Reprodukcija

No olas līdz pieaugušam kāpuram parasti pieaug sešās nedēļās (attīstības process var ieilgt no 10 līdz 18 mēnešiem, tas atkarīgs no ēdiena un apkārtējās vides temperatūras). Mātīte dēj oliņas vilnas un kažokādas izstrādājumos. Visvairāk oliņas tiek iedētas netīrās un ilgākai glabāšanai noliktās (nevēdinātās) drēbēs. No katras oliņas izšķiļas mazs, balts kāpurs. Pēc vairākkārtējas ādas novilkšanas kāpurs izaug diezgan paliels un iekūņojas. Kūniņu aptver sacietējis apvalks. Kad kāpurs izaudzis, tad kūniņa pārplīst, un pasaulē ierodas pieaugusi kode. Gadā kodēm var būt līdz 4 paaudzēm, mātīte var izdēt līdz 300 olām.

Kažokādas kodes ietekme uz cilvēku veselību un to kaitējums

Lai gan kodes nerada nopietnus veselības apdraudējumus, tomēr tās nav vēlamas mājās, jo spēj nodarīt kaitējumu drēbēm, audumiem, kažokādai un ādas paklājiem. Kaitējums tekstilijām rodas no kožu kāpuru izkostajiem caurumiem, savukārt kažokādām tiek nograuztas spalvas līdz pat pašai pamatnei.

Ko Dezinfa piedāvā..

Lai gan kodes ir iespējams kontrolēt pašu spēkiem, tomēr lielākos invāzijas gadījumos var būt nepieciešama profesionāļu palīdzība. Dezinfa piedāvā virkni spēcīgu insekticīdu, lai risinātu kožu problēmas un sniegtu pilnīgu pārliecību, ka problēma ir pilnībā novērsta.

 • Garantēta 24 stundu reaģēšana uz izsaukumu;
 • Jums izdevīgā laikā;
 • Atsaucīgi un zinoši kaitēkļu kontroles eksperti;
 • Augstākais drošības līmenis Jūsu ģimenei un mājdzīvniekiem.

5. Insektu kontrole un monitorings

  Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

  Zvanīt 67705917
  ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
  ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!