Pelēkā žurka

Rattus norvegicus

Kā atpazīt pelēko žurku?

Rattus norvegicus

Izskats

Pieaudzis grauzējs- viena no lielākām kaitēkļu sugām. Sver aptuveni 450 gramus. Žurkas kažoks līdztekus pelēkajiem toņiem mēdz variēt no tumši rūsganas līdz dzeltenbrūnai, vēders izteikti gaišāks par muguru. Spics purns, aste īsāka par ķermeni un galvu. Žurkas ausis ir mazas, tuvu galvai un ar smalku apmatojumu. Pelēkā žurka ir laba kāpēja, lēcēja un peldētāja.

Paradumi

Vislabprātāk ēd graudus. Dienā var apēst 30g pārtikas un izdzert 60ml ūdens. Parasti dzīvo zemes alās, bet var dzīvot arī klintīs.

Pazīmes, ka ir sākusies pelēko žurku invāzija

 1. Skrāpēšanās trokšņi zem grīdas vai sienās;
 2. Izkārnījumi. Tās tos parasti atstāj tumšās vietās/telpās, tie ir 10-14 mm gari;
 3. Nepatīkama smaka. Žurkas atstāj amonjakam līdzīgu smaku, kas ir īpaši izteikta slēgtās telpās;
 4. Kaitējums. Žurkām ir zobi, kas nepārtraukti aug un tām ir tieksme uz patstāvīgu graušanu. žurkas var izraisīt pat ugunsgrēku, sagraužot kabeļus un vadus;
 5. Saplosīti pārtikas iepakojumi. Lai barotos, žurkas spēj sagrauzt pat plastmasu un koksni;
 6. Migas. Žurkas taisa migas siltās, slēptās vietās. Kā būvmateriāls tiek izmantots papīrs un audums. Visbiežāk šajās migās dzīvo jaunā paaudze.

Kā izvairīties no pelēko žurku invāzijas?

Žurkas, kas mitinās mājās vai dārzā

Tā ir ļoti nopietna problēma, ja žurkas ir iemitinājušās mājā, pat ja tās nenonāk dzīvojamās telpās. Jebkura žurku invāzija telpās ir nekavējoties jālikvidē. Žurkas mājās vai dārzā var būt īpaši bīstamas, ja to tuvumā atrodas mazi bērni vai dzīvnieki. Ja žurkas mitinās tikai dārzā, tad ir ļoti svarīgi sākt to kontroli, tikai tāpēc, lai nepieļautu tālāku invāziju telpās. Īpaša piesardzība ir jāpievērš tad, ja īpašumā ir iebūvēta garāža un/vai suņu/kaķu durvis, pa kurām varētu iekļūt žurkas.

Ieteikumi to apkarošanā/ierobežošanā

Grauzēju kontrole iedalās četrās pieejās:

 • Tīrība – Samazināt pieeju pārtikai un iespējamajām alām;
 • Grauzēju koriģēšana – pārtaisīt ēkas tā, lai grauzēji tajās nevarētu iekļūt;
 • Slazdi – Izmantot slazdus grauzēju izķeršanai;
 • Ķīmiskā kontrole – ietver ļoti dažādas metodes – iebarošana, pulveru un želeju lietošana, kā arī atsevišķos gadījumos – miglošana.

Kādu kaitējumu nodara pelēkās žurkas?

Reprodukcija

Šie grauzēji ir zīdītāji. Grūsnības periods aptuveni 22 dienas. Dzimumgatavība iestājas pēc 3-4 mēnešu sasniegšanas. Metienu skaits gadā var sasniegt no 5 līdz 6. Vienā metienā vidēji piedzimst 8-10 mazuļi. Vidējais pelēkās žurkas dzīves ilgums ir aptuveni viens gads.

Pelēkās žurkas un slimības

Žurkas rada ievērojamus veselības apdraudējumus cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Žurkas var pārnēsāt dažādas smagas slimības. Tās var pārnēsāt blusas, ērces un pat izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas.

Kaitēkļa statuss

Galvenais kaitēklis. Grauž, plēš, piesārņo pārtiku ar urīnu un izkārnījumiem. Pārnēsā daudzas slimības. Var radīt īssavienojuma draudus sagraužot elektrības vadus.

Ko Dezinfa piedāvā..

Pirmā aizsardzība pret žurkām ir invāzijas noteikšana. Mazās žurkas mājā var iekļūt pat pa caurumu, kas mazāks nekā 1 cm, tieši tāpēc ir ļoti svarīgi noslēgt visus ieejas punktus un ielikt saru lentes starp durvju spraugām. Ir svarīgi samazināt iespēju žurkām baroties ar pārtiku, ko var nodrošināt ar regulāru telpu uzkopšanu. Vajadzētu ievērot to, ka ārā atkritumi ir jātur slēgtos konteineros. Vēl žurkas mājā var iekļūt pa bojātām caurulēm.

Mūsu izsaukuma serviss piedāvā profesionālus un ērtus risinājumus, kā ātri atbrīvoties no problēmām, kādas var radīt melnās žurkas Jūsu mājās:

 • Garantēta 24 stundu reaģēšana uz izsaukumu;
 • Jums izdevīgā laikā;
 • Atsaucīgi un zinoši kaitēkļu kontroles eksperti;
 • Augstākais drošības līmenis Jūsu ģimenei un mājdzīvniekiem.

2. Ierašanās objektā. Deratizācija.

  Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

  Zvanīt 67705917
  ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
  ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!