Kopējās kaitēkļu problēmas

Vasaras laiks: 5 nevēlamākie kaitēkļi un to preventīvie ierobežošanas pasākumi.

Oficiāli – ir iesācies vasaras laiks! Vasara var būt īpaši sarežģīts laiks, cīnoties ar kaitēkļiem. Vairāki faktori var izraisīt dažādu kukaiņu parādīšanos jūsu mājās un uzņēmumos. Kad laiks sāk kļūt karstāks, kukaiņi aktīvāk iziet meklēt pārtiku. Tas ir visizplatītākais gada laiks, kad novērojama ievērojama kaitēkļu aktivitātes pieaugums. Šeit ir pieci galvenie vasaras laika kaitēkļi, ar kuriem, iespējams, būs jāsaskaras šogad.

Skudras

Līdzīgi kā daudzi kaitēkļi, skudras ienāk mājās, kad tās atradušas tām vajadzīgu pārtikas avotu. Meklējot pārtiku, skudras izklīst plašā diapazonā, sekojot iepriekš izveidotiem ceļiem un pulcējoties ap pārtikas avotu, tādējādi rada neērtības mājās, organizācijās un uzņēmumos. 2023. gadā skudru invāzijas dēļ izsaukumu skaits, mūsu uzņēmumā SIA Dezinfa ir pieaudzis par 53% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu šajā pašā laikā.

Kā novērst skudru parādīšanos jūsu mājās

Ja jūs uztrauc, ka varat būt pakļauts skudru invāzijai, jūs varat veikt dažus vienkāršus pasākumus, lai novērstu skudru klātbūtni un novērstu to parādīšanos. Zemāk esošais saraksts palīdzēs jums saglabāt savu māju vai uzņēmumu bez skudrām vai nodrošināt, ka invāzija nepieaug.

Likvidējiet – ēdienu un šķidrumu pārpalikumus.

Savāciet – visus pārtikas druskas no virtuves ierīču un plauktu apakšas.

Uzglabājiet pārtiku – pēc iespējas hermētiskos konteineros.

Ja jums ir mājdzīvnieks – novāciet atlikušo, nepatērēto pārtiku.

Aizsargājiet – skudru ieiešanas punktus, noslēdzot visas plaisas un spraugas ap durvīm un logu rāmjiem.

Dārzā – turiet kompostu slēgtā vietā un pārliecinieties, ka visas atkritumu tvertnes ir cieši noslēgtas.

Blusas

Ja jums ir mājdzīvnieks, doma par to, ka jūsu mīļotais kaķis vai suns var iegūt blusas, pastāvīgi rada bažas. Šie parazīti barojas ar dzīvnieku asinīm un viegli var kļūt par problēmu jūsu mājās, sakožot gan jūs, gan jūsu mīluli.

Vai zinājāt, ka salīdzinot ar savu izmēru, blusas spēj pārlēkt tālāk par jebkuru citu kukaini? Ja cilvēkam būtu tādas pašas pārlēkšanas spējas kā blusai, viņš varētu pārlēkt 89 m tālumā un 48 m augstumā!

Salīdzinot ar dzīvniekiem cilvēkiem blusu kodumi ir diezgan reti, lielākoties tas ir jūsu mīļotajiem mājdzīvniekiem, kas kļūst par blusu upuriem. Salīdzinot ar lapseņu kodieniem, tie nav īpaši sāpīgi, bet jūs pamanīsiet, kad esat ticis sakosts. Kā pēc visiem kukaiņu kodumiem, koduma vietā parādīsies nieze un pietūkums.

Kā novērst blusu parādīšanos jūsu mājās?

Lai novērstu blusu parādīšanos jūsu mājās, varat veikt šādus pasākumus:

Regulāri izsūciet grīdas. Katru nedēļu mazgājiet mājdzīvnieku gultas vietas veļu, ideālā gadījumā pie temperatūras virs 55°C. Citi dzīvnieki, piemēram, lapsas, truši, grauzēji un brieži, arī pārnēsā blusas – kad jūsu mājdzīvnieki ir ārpusē, tie var viegli saņemt šīs blusas un atnest tās atpakaļ mājās. Tāpēc regulāri pārbaudiet mājdzīvniekus, izmantojot blusu ķemmi.

Blusu kāpuri barojas ar organisko vielu paklājos, gultas veļā un mēbelēs. Jums ir jācenšas novērst iespējamo pārtikas avotu, lai izvairītos no blusu tālākas invāzijas. Pārvācoties jaunā mājā, rūpīgi pārbaudiet paklājus un grīdas, lai atrastu blusu oliņas vai “blusu netīrumus”. Ja iepriekšējiem īpašniekiem bija mājdzīvnieki, tad blusu kāpuri, iespējams, jums gaida.

Mušas

Pasaules mērogā ir vairāk nekā 120 000 mušu sugas. Mušas tiek uzskatītas par kaitēkļiem, jo tās rada veselības risku cilvēkiem, mājdzīvniekiem un mājlopiem. Tās var iekļūt jūsu mājās vai uzņēmumā un izplatīt slimības, piemēram, salmonelozi un E. coli infekciju. Dažas sugas pat var sakost cilvēkus un dzīvniekus.Latvijas klimats var izraisīt mušu skaita pieaugumu.

Kā novērst mušu parādīšanos mājās?

Lai novērstu mušu parādīšanos mājās, ir svarīgi ieviest pasākumus, kas palīdzēs novērst mušu uzturēšanās vietās, kur pārtika ir viegli pieejama. Tas palīdzēs nodrošināt jūsu un jūsu ģimenes vai klientu drošību. Ja vēlaties novērst mušu izplatīšanos, ir daži praktiski soļi, ko varat veikt, lai novērstu tās. Dažas no šīm metodēm ir pilnīgi bezmaksas un prasa tikai jūsu laiku, lai veiktu nepieciešamos pasākumus.

Liedzot piekļuvi mušām – pēc saulrieta turiet logus un durvis aizvērtas vai bloķējiet gaismu ar aizkariem.

Mušu tīkli – uzstādiet mušu tīklus logiem, it īpaši virtuves un atkritumu vietās.

Aizsedziet pārtiku – mušas izplata slimības, nolaižoties uz pārtikas, pirms to ēdam.

Novāciet – nekavējoties novāciet pārtikas atliekas izlietnē un atliekas no virtuves plauktiem un ierīcēm.

Atkritumu tvertnes – pārliecinieties, ka visām atkritumu tvertnēm ir cieši noslēgti vāki.

Mājdzīvnieki – sakopjiet pēc mājdzīvniekiem. Ne tikai izkārnījumi ir ideāla vairošanās vieta mušām, tās var nolaisties tur pirms nokļūšanas uz jūsu pārtikas.

Novāciet mirušās mušas – tās kalpo kā garšīga uzkoda citām kaitēkļu sugām, piemēram, paklāju vabolēm.

Ūdens tilpnes – pārklājiet tās ar cieši pieguļošiem vākiem.

Stāvošs ūdens – neatstājiet stāvošu ūdeni (piemēram, dārza ūdens uzkrāšanas tilpnēs) tādējādi sniedzot moskītiem iespēju vairoties.

Dīķi – ja jums ir dārza dīķis, ievietojiet zelta zivtiņas, jo tās ēd mušu kāpurus.

Blaktis

Blaktis var būt liels slogs gan māju, gan uzņēmumu īpašniekiem, un no domas vien par šiem asins sūcējiem pietiek, lai neļautu kādam aizmigt naktī. Šie kukaiņi spēj sakost cilveku un blakšu kodums var radīt niezi stundām ilgi, un dažreiz to kontrolēšana var būt īpaši apgrūtināta.

Ja jūsu mājā ir blaktis, jūsu galvenais mērķis būs atbrīvoties no tām pēc iespējas ātrāk. Blaktis paliek tuvu pārtikas avotam, tāpēc tās tiek atrastas tur, kur cilvēki atpūšas un guļ.Tas, kas var izraisīt vilšanos, nav tikai emocionālais stresa sajūta, saistībā ar parazītu apkarošanu, bet arī kodumu kaitinošais efekts un iespējamā sekundārā infekcija no pastāvīgas niezes.

Mazgājiet un žāvējiet apģērbu pie maksimālajām iespējamām temperatūrām.

Atbrīvojieties no nevajadzīgām lietām savā mājā, lai blaktīm būtu mazāk slēpšanās vietu.

Nepārnēsājiet blaktis pie saviem draugiem un ģimenes locekļiem, nenosūtot nekādas drēbes, koferus vai mēbeles uz viņu mājām.

Sakārtojiet visu savas guļamistabas telpu, it īpaši grīdu ap un aiz jūsu gultas.

Regulāra telpu, mīksto mēbeļu uzkopšana ar putekļsūcēju var ievērojami samazināt blakšu populācijas apjomus, bet tikai tad, ja tās ir skaidri redzamas. Uzkopšana ar putekļsūcēju  nevar garantēt pilnīgu blakšu izskaušanu. (Iztukšojiet un tīriet putekļsūcēju, lai izvairītos no oliņu izplatīšanos citās telpās.)

Lapsenes, bites un sirseņi

Vai jums kādreiz ir gadījies sabojāt vasaras pikniku sabojāts ar lapseņu, bišu vai sirseņu bariem? Karstos vasaras mēnešos šo dzēlējkukaiņu populācija var strauji pieaugt.

Lapseņu uzvedība mainās vēlu vasarā, jo viņu izvēlētā pārtika pāriet no cukuriem uz olbaltumvielām. Tāpēc jūs varat biežāk sastapt tās tur, kur āra vietās tiek lietots pārtikas un atkritumu savākšanas vietas.

2023. gads Latvijā solās būt lielisks gads lapseņu populācijai, pateicoties siltajiem laikapstākļiem. Siltās pavasara dienās lapseņu karalienes iznāk no ziemošanas vietām. Viņu pirmā prioritāte ir atrast piemērotas vietas jaunu pūžņu būvēšanai. Pūžņa maksimālais izmērs tiek sasniegts vēlīnajā vasarā un agrā rudenī. Katra karaliene izdēj karalienes olas un dronu olas, un katrā pūznī var būt līdz pat 1500 jaunu lapseņu karalieņu.

Ja pamanāt lielu lapseņu skaitu savā mājā vai dārzā, tuvumā, visticamāk, ir pūznis. Tas var atrasties jūsu mājā, dārzā vai ļoti tuvu tām. Ar lapsenēm pilnā pūznī vasarā vai rudenī var atrasties tūkstošiem lapseņu.

Pārbaudiet pūžņus – Pārbaudiet savu māju un dārzu agrā pavasarī, lai atrastu pūžņus. Sākumā tās būs valriekstu vai golfbumbas izmērā – mazos sākuma pūžņos ir mazāk lapseņu un tās ir vieglāk kontrolējamas. Meklējiet pūžņus pazemes telpās, garāžās, šķūnīšos, sienas dobumos vai zem jumta pārsedzēm.

Noslēdziet atkritumu tvertnes – Nodrošiniet, lai ārpusē esošajām atkritumu tvertnēm būtu cieši pieguļoši vāki. Turiet atkritumu tvertnes drošā attālumā no durvīm un logiem, lai lapsenes nepievilinātu tās saturs un tās netuvotos jūsu mājoklim.

Turiet logus un durvis aizvērtas – Lai novērstu lapseņu iekļūšanu jūsu mājās un uzņēmuma telpās.

Uzlabojiet drošību – Ja esat pamanījis pūzni, pārliecinieties, ka turat bērnus un mājdzīvniekus tālāk no šīs vietas.

Jūs vienmēr varat zvanīt mūsu uzņēmumam SIA Dezinfa , lai iegūtu vairāk informācijas, vai arī, lai pasūtītu mūsu uzņēmuma kvalitatīvu servisu.