Melnā žurka
Kā atpazīt melno žurku?
Rattus rattus
Izskats
Pieaugusi žurka sver aptuveni 260 gramus. Žurkas kažoks ir smalks, pelēks, brūns vai melns, vēderpuse var būt nedaudz balta. Tai ir tievs ķermenis, spics deguns, aste ir gara, spalvas krāsā. Žurkas ausis ir lielas, saspicētas un gandrīz bez apmatojuma. Melnā žurka ir laba lēcēja un kāpēja, bet slikta peldētāja.
Paradumi
Lielākā daļa šo grauzēju dzīvo pilsētās. Galvenokārt atrodas iekštelpās, jumtu tukšumos. Iespējamās midzeņu veidošanas vietas ir tieši starp sienu un jumta dzegu. Ārā var veidot midzeņus vīteņaugos vai koku dobumos, bet reti alās. Biežākā invāzija notiek kuģos un ostās.
Visēdāji. Ēd riekstus, graudus, augļus un dārzeņus (aptuveni 15-22 gramus dienā). Ūdeni patērē 15-22 mililitrus dienā.
Pazīmes, ka ir sākusies melno žurku invāzija
- Skrāpēšanās trokšņi zem grīdas vai sienās;
- Izkārnījumi. Tās tos parasti atstāj tumšās vietās/telpās, tie ir 10-14 mm gari;
- Nepatīkama smaka. Žurkas atstāj amonjakam līdzīgu smaku, kas ir īpaši izteikta slēgtās telpās;
- Kaitējums. Žurkām ir zobi, kas nepārtraukti aug un tām ir tieksme uz patstāvīgu graušanu. žurkas var izraisīt pat ugunsgrēku, sagraužot kabeļus un vadus;
- Saplosīti pārtikas iepakojumi. Lai barotos, žurkas spēj sagrauzt pat plastmasu un koksni;
- Migas. Žurkas taisa migas siltās, slēptās vietās. Kā būvmateriāls tiek izmantots papīrs un audums. Visbiežāk šajās migās dzīvo jaunā paaudze.
Kā izvairīties no melno žurku invāzijas?
Žurkas, kas mitinās mājās vai dārzā
Tā ir ļoti nopietna problēma, ja žurkas ir iemitinājušās mājā, pat ja tās nenonāk dzīvojamās telpās. Jebkura žurku invāzija telpās ir nekavējoties jālikvidē. Žurkas mājās vai dārzā var būt īpaši bīstamas, ja to tuvumā atrodas mazi bērni vai dzīvnieki. Ja žurkas mitinās tikai dārzā, tad ir ļoti svarīgi sākt to kontroli, tikai tāpēc, lai nepieļautu tālāku invāziju telpās. Īpaša piesardzība ir jāpievērš tad, ja īpašumā ir iebūvēta garāža un/vai suņu/kaķu durvis, pa kurām varētu iekļūt žurkas.
Ieteikumi to apkarošanā/ierobežošanā
Grauzēju kontrole iedalās četrās pieejās:
- Tīrība – Samazināt pieeju pārtikai un iespējamajām alām;
- Grauzēju koriģēšana – pārtaisīt ēkas tā, lai grauzēji tajās nevarētu iekļūt;
- Slazdi – Izmantot slazdus grauzēju izķeršanai;
- Ķīmiskā kontrole – ietver ļoti dažādas metodes – iebarošana, pulveru un želeju lietošana, kā arī atsevišķos gadījumos – miglošana.
Kādu kaitējumu var nodarīt melnās žurkas?
Reprodukcija
Šie grauzēji ir zīdītāji. Grūsnības periods ir aptuveni 23 dienas. Dzimumgatavība iestājas pēc 3-4 mēnešu sasniegšanas. Metienu skaits gadā var sasniegt no 4 līdz 5. Vienā metienā vidēji piedzimst 6-8 mazuļi. Vidējais melnās žurkas dzīves ilgums ir aptuveni viens gads.
Melnās žurkas un slimības
Žurkas rada ievērojamus veselības apdraudējumus cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Žurkas var pārnēsāt dažādas smagas slimības. Tās var pārnēsāt blusas, ērces un pat izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas.
Kaitēkļa statuss
Galvenais kaitēklis. Grauž, plēš, piesārņo pārtiku ar urīnu un izkārnījumiem. Pārnēsā daudzas slimības. Var radīt īssavienojuma draudus sagraužot elektrības vadus.
Ko Dezinfa piedāvā..
Pirmā aizsardzība pret žurkām ir invāzijas noteikšana. Mazas žurkas mājā var iekļūt pat pa caurumu, kas mazāks nekā 1 cm, tieši tāpēc ir ļoti svarīgi noslēgt visus ieejas punktus un ielikt saru lentes starp durvju spraugām. Ir svarīgi samazināt iespēju žurkām baroties ar pārtiku, ko var nodrošināt ar regulāru telpu uzkopšanu. Vajadzētu ievērot to, ka ārā atkritumi ir jātur slēgtos konteineros. Vēl žurkas mājā var iekļūt pa bojātām caurulēm.
Mūsu izsaukuma serviss piedāvā profesionālus un ērtus risinājumus, kā ātri atbrīvoties no problēmām, kādas var radīt melnās žurkas Jūsu mājās:
- Garantēta 24 stundu reaģēšana uz izsaukumu;
- Jums izdevīgā laikā;
- Atsaucīgi un zinoši kaitēkļu kontroles eksperti;
- Augstākais drošības līmenis Jūsu ģimenei un mājdzīvniekiem.