Virtuves prusaks
Kā atpazīt virtuves prusaku?
Blattella germanica
Izskats
Virtuves prusaks ir viens no izplatītākajiem prusaku veidiem pasaulē. Pieaudzis indivīds ir 13-16mm liels, gaiši brūns ar divām melnām horizontālām svītrām uzreiz aiz galvas. Jaunākie indivīdi ir tumšāki, gandrīz melni ar tumšām svītrām muguras lejasdaļā.
Lai gan pieaugušiem indivīdiem ir spārni, tie ļoti reti kad lido.
Paradumi
Lai gan tie var izdzīvot arī āra apstākļos, virtuves prusaks visbiežāk sastopams iekštelpās- siltās un mitrās telpās. Visbiežāk tie sastopami virtuvēs un vannas istabās, bet pie lielas populācijas ir iespējamība, ka tie atrodami arī citās telpās, kur tiem ir viegla pieeja pārtikas avotiem.
Virtuves prusaks var baroties gandrīz no jebkā- zobupastas, ziepēm un pat grāmatu lappusēm. Šie kaitēkļi ir populāri ar to, ka var baroties pat no drupačām vai netīriem virtuves traukiem, kas palikuši nenomazgāti nakts laikā.
Zīmes, ka ir sākusies virtuves prusaku invāzija
- Izkārnījumi. Virtuves prusaku izkārnījumi ir mazi, melni punktveidīgi, kuri var parādīties uz istabas mēbeļu virsmām, istabas stūros, atvilktnēs, virs durvju ailēm vai pat sienu/tapešu spraugās un caurumos.
- Olu kapsulas. Sieviešu pārstāves 1-2 dienas nēsā olu kapsulas līdz. Pēc izšķilšanās kapsulas var tikt novērotas tajās vietās, kurās visbiežāk uzturējās prusaku mātītes.
- Smaka. Lielas prusaku populācijas gadījumā var rasties dažādas smakas.
Kur var iegūt virtuves prusakus?
Visbiežāk virtuves prusakus var ienest mājās ar dažādiem iepakojumiem- kastēm, maisiņiem u.c. Var arī gadīties nopirkt lietotu elektrisko ierīci, kurā jau mitinās prusaki. Daudzdzīvokļu namos tie viegli pārvietojas pa stāviem izmantojot notekcaurules un ventilācijas šahtas.
Ieteikumi
- Uzturēt telpas pilnīgi tīras.
- Maksimāli veikt nepieciešamos remontdarbus, jo prusaki mēdz slēpties sienu spraugās un aiz atlipušām tapetēm.
- Kārtīgi aplūkojiet no citiem cilvēkiem pirktās elektroierīces/mēbeles pirms ienesat tās savās mājās.
Cik kaitīgi ir virtuves prusaki?
Reprodukcija
Pakāpeniska/nepilnīga metamorfoze (ola – nimfa – pieaugušais). Olas tiek dētas olu kapsulās. Vienā kapsulā var būt no 30-48 olām. Inkubācijas periods ir 28 dienas, kāpura periods no 40-125 dienām. Nimfas met ādu līdz pat 7x, līdz tās ir sasniegušas pieauguša prusaka izmērus. Mātītes var saražot no 4-8 olu kapsulām savā dzīves laikā, kas ilgst vienu gadu.
Virtuves prusaki un slimības
Prusaki var būt arī slimību ierosinātāji, bet joprojām šis ir strīdīgs jautājums. Kaitēkļi ir ne tikai pieaugušie prusaki, bet arī nimfas.
Virtuves prusaku radītās neērtības
To klātbūtne cilvēkiem var izraisīt trauksmi un stresu. Prusaku izdalījumi dažiem cilvēkiem var izraisīt alerģisku reakciju un astmas lēkmes. Prusaku izkārnījumi/nomestā āda var piesārņot ēdienu un virtuves piederumus.
Ko Dezinfa piedāvā..
Prusakiem ir sakopotas daudzas īpašības, kuras palīdz cīnīties ar to negatīvi ietekmējošiem ārējās vides faktoriem. Prusaku kontrolei jābūt orientētai uz to paslēptuvēm, jo šie kukaiņi tur uzturas visbiežāk. Cīnoties ar prusakiem var hermetizēt paslēptuves ieejas punktus, tādejādi nošķirot prusakus no ēdiena un ūdens. Vēl viens efektīvs veids ir ieejas punktu ķīmiskā apstrāde, jo regulāri saskaroties ar apstrādātu materiālu prusaks mirst. Ievērojot higiēnas normas ir iespējams novērst prusaku izplatību citās telpās.
Mūsu izsaukuma serviss piedāvā profesionālus un ērtus risinājumus, kā ātri atbrīvoties no problēmām, kādas var radīt prusaki Jūsu mājās:
- Garantēta 24 stundu reaģēšana uz izsaukumu;
- Jums izdevīgā laikā;
- Atsaucīgi un zinoši kaitēkļu kontroles eksperti;
- Augstākais drošības līmenis Jūsu ģimenei un mājdzīvniekiem.