Miltu melnulis

Tenebrio molitor

Kā atpazīt miltu melnuli?

Tenebrio molitor

Izskats

Miltu melnuļa vaboles ir 1,2 – 1,8 cm garas. Pieaudzis indivīds vispirms ir brūnā krāsā, taču apvalkam sacietējot, tas maina krāsu uz tumšu- gandrīz melnu krāsu. Miltu melnuļiem ir pāris cietu spārnu, taču tie nelido. Pēc nodzīvotām 1-2 nedēļām pieaugušo īpatņu statusā, vaboles sāk vairoties.

Paradumi

Pieaugušās vaboles nebarojas no graudiem, taču tās sadēj savus kāpurus izstrādājumos, kurus pašas ēd- miltos, dažādās pārslās, dzīvnieku sausajā barībā un citos līdzīgos produktos. Kāpuri barojas ar graudiem, miltiem, klijām un izceptu maizi, taču savā ēdienkartē var izmantot arī putnu spalvas, izkaltušu beigtu putnu, peļu ķermeņu paliekas. Kāpuri bojā ne vien miltu produktus, cieti, bet arī puķu un dārzeņu sēklas, kaltētas ogas, audumus un vilnu. Vaboles izlido jūlijā un augustā, aktīvākas ir vakaros un naktī.

Miltu melnuļu reprodukcija

  1. Ola. Mātītes izdēj 150 – 200 baltas oliņas. Oliņas ir ļoti maziņas un lipīgas, tāpēc ir iespēja tās nepamanīt, piemēram, miltos.
  2. Kāpurs. Pēc aptuveni 4 nedēļām no oliņas izšķiļas kāpurs- gaišs ar mīkstu apvalku, kurš var sasniegt 2.5 cm lielumu. Ar laiku kāpura apvalks kļūst cietāks. Šajā stadijā kāpurs tikai barojas, lai sagatavotos nākamajam posmam.
  3. Kūniņa. Pēdējā stadija. Kūniņa ir balta- citplanētietim līdzīgs veidojums, bez mutes un izvadorgāniem, jo tie vairs nebarojas. Tiem ir spārnu un kāju aizmetņi, taču vienīgā kustība, ko tie spēj izdarīt ir kustēties no vienas puses uz otru. Šī stadija ilgst 1-3 nedēļas, kamēr ir izveidojusies iekšējā orgānu sistēma.
  4. Pieaudzis indivīds. Dzīvo 30-45 dienas. Sākumā ķermenis ir mīkstāks, ar laiku tas sacietē un kļūst tumšs. Pāroties sāk 1-2 nedēļas pēc pārvēršanās.

Kur var iegūt miltu melnuļus?

Pieaugušās miltu vaboles var ielīst iepakojumos, kas, šķiet, ir noslēgti. Invāzija var viegli izplatīties no viena produkta uz citiem plauktā esošiem produktiem. Transportējot produktus no vienas vietas uz otru arī ir iespējamība izplatīt šos kaitēkļus citur. Ēdot, vaboles piesārņo ar saviem izkārnījumiem miltus u.c. produktus, līdz ko tie sāk izplatīt nepatīkamu aromātu.

Ieteikumi to apkarošanā/ierobežošanā

  • Invazēto produkciju izmetiet;
  • Ar putekļu sūcēju iztīriet visus plauktus un vietas, kurās varētu atrasties iespējamais invāzijas perēklis;
  • Noslēdziet visus miltu u.c. graudaugu produktus tiem paredzētos plastmasas traukos;
  • Insekticīdu pielietošana būtu pēdējais solis, ar to vajadzētu apstrādāt visas plaisas un šķirbas.

Kādu kaitējumu var nodarīt miltu melnuļi?

Kaitēklis

Miltu melnuļus pārsvarā uzskata par kaitēkļiem, jo to kāpuri spēj iznīcināt graudu ražas, tie arī bojā cieti, bet arī puķu un dārzeņu sēklas, kaltētas ogas, audumus un vilnu. Jau pieauguši indivīdi invāzē uzturā lietojamos graudaugu produktus.

Barība

Miltu melnuļi dažās pasaules vietās tiek lietoti uzturā. Parasti tos cepj un tiek reklamēti kā veselīga uzkoda. Miltu melnuļus arī izmanto dažādu eksotisku mājdzīvnieku barošanā- reptīļu, zivju un putnu. Melnuļu kāpuri arī tiek plaši izmantoti makšķerēšanā.

Zinātne

2015. gadā tika atklāts, ka melnuļu kāpuri uzņemot savā uzturā polistirolu, to pārstrādā par izmantojamu organisko vielu (dienā aptuveni tiek pārstrādāts 35-39 mg šīs vielas). Tālākie pētījumi vai atklājumi gan nav publicēti.

Ko Dezinfa piedāvā..

Miltu melnuļus var iznīdēt arī paša spēkiem, taču, ņemot vērā, to sarežģīto dabu, ir ieteicams sazināties ar kaitēkļu kontroles zinošajiem speciālistiem.

Mūsu izsaukuma serviss piedāvā profesionālus un ērtus risinājumus, kā ātri atbrīvoties no problēmām, kādas var radīt melnuļi Jūsu mājās:

  • Garantēta 24 stundu reaģēšana uz izsaukumu;
  • Jums izdevīgā laikā;
  • Atsaucīgi un zinoši kaitēkļu kontroles eksperti;
  • Augstākais drošības līmenis Jūsu ģimenei un mājdzīvniekiem.

5. Insektu kontrole un monitorings

    Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

    Zvanīt 67705917
    ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
    ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!