Mājas strazds
Kā atpazīt mājas strazdu?
Sturnus vulgaris
Latvijā mājas strazds ir parasts un izplatīts ligzdotājs, kā arī tas lielā skaitā caurceļo. Neliels skaits Latvijas rietumu daļā arī regulāri pārziemo. Kopš 1970. gada šo putnu skaits samazinājies, toties ziemotāju skaits pēdējos gados pieaug.
Izskats
Mājas strazds ir viens no visbiežāk sastopamajiem putniem pasaulē. Tas ir 19—22 cm garš, tā spārnu atvērums ir apmēram 37—42 cm, svars 60—90 g. Tā apspalvojums ir melns ar tonētu spīdumu, kas ir zaļā vai purpura krāsā. Tam ir nelieli, gaiši raibumiņi, kas izceļas īpaši ziemas laikā. Tēviņiem raibumu ir mazāk nekā mātītēm. Rīkles apspalvojums ir pagarināts, kuru tēviņi izrādoties mēdz uzbozt. Jaunie putni ir pelēkbrūni. Kājas ir spēcīgas, sarkanbrūnas. Knābis konisks ar asu galu; vasarā mātītēm tas ir dzeltens, tēviņiem dzeltens ar zilganpelēku pamatni; ziemā gan pieaugušajiem, gan jaunajiem putniem knābis ir melns.
Paradumi
- Mājas strazdi rudenī salasās baros un paliek kopā lielākos vai mazākos baros visu ziemu. Bara lielums var būt ļoti dažāds. Lielie bari var apvienot pat 1,5 miljonus putnu, tie pārvietojas ar lielu troksni, kas pievilina zvirbuļu vanagus.
- Lidojuma laikā bars veido ciešu, apļveidīgu formu, kas lidojuma laikā mainās un plūst, izstiepjas, viļņojas vai saspiežas. Baram šķietami nav līdera.
- Mājas strazdi ir visēdāji, bet ligzdošanas laikā tie ir izteikti kukaiņēdāji, tie barojas ar dažādiem kukaiņiem, ieskaitot tauriņu kāpurus, naktstauriņus, sienāžus, kā arī zirnekļus.
- Beidzoties mazuļu barošanai, mājas strazdi labprāt barojas arī ar graudiem, sēklām, augļiem, ogām, ziedu nektāru un cilvēku atkritumiem.
- Barību strazdiem patīk lasīt no zemes, pārbaudot zemi centimetru pa centimetram. Bet tie var medīt kukaiņus arī lidojumā, uzlasīt kukaiņus koku zaros un izrakt kukaiņus no zemes, piemēram, sliekas.
- Mājas strazds ir runīgs putns. Strazdu baru var parasti dzirdēt vairāku simtu metru attālumā. Tam ir gan melodiskas dziesmas, gan dažādi trokšņaini saucieni. Mājas strazds var atdarināt citus putnus.
Kāds ir mājas strazdu dzīves cikls?
Vientuļi tēviņi būvē ligzdas, lai piesaistītu mātītes uzmanību. Tēviņi bieži dekorē ligzdu ar tādiem elementiem kā ziedi vai svaigi, zaļi zāles stiebri, kurus mātīte vēlāk izlasa laukā, kas kalpo kā zīme, ka ligzda un tēviņš ir pieņemts. Ligzdas būvēšanas laikā tēviņi daudz dzied, un, ja tuvojas kāda mātīte, tad dziedāšana kļūst vēl intensīvāka. Ligzdas visbiežāk tiek būvētas koku dobumos, ēku konstrukciju nišās vai cilvēku veidotos putnu būros. Ligzda tiek veidota no sausas zāles, zariņiem un izklāta ar spalviņām, vilnu vai mīkstām lapiņām. Ligzda tiek būvēta kādas 4—5 dienas, reizēm tā tiek uzlabota visu laiku, kamēr tiek sēdēts uz olām. Ligzdā tiek iepīti svaigi augi, kas atbaida parazītiskos kukaiņus.
Mājas strazdi veido gan monogāmus, gan poligāmus pārus. Reizēm pārim ir palīgi, kas palīdz pabarot mazuļus. Mājas strazdi var veidot arī ligzdu kolonijas, veidojot vienā vietā vairākas ligzdas vairākām ģimenēm. Mājas strazds ziemeļu puslodē ligzdo agri pavasarī un vasarā.
Par perēšanu:
- Vienas vairošanās sezonas laikā pāris var izperēt līdz 3 perējumiem, lietojot vienu un to pašu ligzdu, atjaunojot tajā mīksto oderējumu;
- Vairāku dienu garumā, katru dienu izdēj pa vienai olai. Ja ola aiziet bojā, tās vietā tiek izdēta cita;
- Parasti 4 – 5 mazas, ovālas, gaiši zilas (reizēm baltas) oliņas;
- Perēšana ilgst 13 dienas, abi dzimumi perē, naktīs tikai mātīte;
- Mazie putnēni piedzimst kaili un akli. Pēc 7 dienām veidojas pūkas. Pēc 9 dienām atveras acis. Ligzdā mazuļi pavada 3 nedēļas.
- Arī pēc ligzdas pamešanas 1 – 2 nedēļas vecāki baro jaunos putnus;
- Pēc diviem mēnešiem jaunie putni nomaina apspalvojumu, pieauguša putna apspalvojuma krāsas tas iegūst tikai pēc gada.
Kādas problēmas var radīt mājas strazdi?
Augaudzētāju bieds
Mājas strazds augaudzētāju īpaši nīstamo putnu “sarakstā” ierindojas augšgalā. Mājas strazdi, kas vasarā ēd ķiršus un zemenes mūsu dārzos, ir viesi no ziemeļu un ziemeļaustrumu reģioniem. Savukārt mūsu mājas strazdi šajā laikā ēd ķiršus un zemenes Lietuvas un Polijas dārzos. Tas tāpēc, ka šajā periodā mājas strazdi veic nelielus klejojumus, tuvinoties ziemošanas vietām. Arī kukurūzas audzētāji dažādās pasaules valstīs šo sugu uzskata par galveno kaitēkli.
Mājas strazdi un slimības
Mājas strazdi nepārnēsā cilvēkiem bīstamas slimības.
Ko Dezinfa iesaka?
Strazdu apkarošanas un ražas pasargāšanas metožu klāsts ietver sevī gan pavisam vienkāršus līdzekļus: būrīšu neizvietošana; būrīšu – slazdu izvietošana; sargājamo augu pārsegšana ar tīkliem; putnu ķeršana tīklos; dzīvu plēsīgu putnu vai to izbāžņu demonstrēšana atbaidīšanai, gan smalkas tehnikas pielietojumu: strazdu trauksmes signālu ierakstu periodiska atskaņošana; automātisku trokšņotāju – blīkšķinātāju darbināšana.
Pie mūsu sadarbības partnera SIA Credo Baltic, ir iespējams iegādāties dažādas putnu atbaidīšanas ierīces, dažām no tām piedāvājam ierīces apkalpošanu un servisu.
Apmeklējiet mājas lapu www.credobaltic.lv, lai uzzinātu vairāk.