Mājas balodis

Columba livia domestica

Kā atpazīt mājas balodi?

Columba livia domestica

Izskats

Pieauguša klinšu baloža nominālpasugas īpatņa ķermeņa garums ir 30 – 37 cm, spārnu izplētums 50 – 72 cm, bet tā svars 265 – 380 g. Tā apspalvojums ir biezs un blīvs, lai gan spalvas vāji piestiprinās pie ādas. Ķermeņa kopējais apspalvojums ir gaiši pelēks. Galva, kakls un krūtis ir tumši zilganpelēkas ar metālisku spīdumu, kas var būt iezaļganas, dzeltenīgas vai pat purpura krāsā. Acs varavīksnene parasti ir sarkana, oranža vai zeltaini dzeltena; kā arī tās iekšējais aplis ir gaišāks. Knābis tumši pelēks, gandrīz melns, bet virs nāsīm balts knābja paugurs. Balodi visvieglāk atšķirt pēc tā muguras, kuras lejasdaļā pie astes pamatnes ir neliels, balts laukums, kā arī uz gaiši pelēkajiem spārniem ir jābūt divām melnām šķērsjoslām, bet astes galā vienai melnai šķērsjoslai, turklāt astes vēdekļa ārējās malas augšējā daļā var redzēt šauru, baltu kantīti. Mātīte izskatās līdzīga tēviņam, bet tai ir mazāk izteikts metāliskais spīdums, pamatā tas pamanāms tikai uz krūtīm.

Paradumi

  1. Savvaļas mājas baloži kopā ar cilvēkiem ir izpletušies teju visā pasaulē un mūsdienās ir sastopami gandrīz visās pasaules lielākajās pilsētās.
  2. Balodim, tāpat kā visiem citiem baložu dzimtas putniem, raksturīga ir dūdošana, kas īpaši spilgti izpaužas riesta laikā. Olu perēšanas laikā baložu balss vairāk atgādina kaķa murrāšanu.
  3. Pilsētās baloži galvenokārt barojas izgāztuvēs ar dažāda veida pārtikas atkritumiem. Ūdeni tie dzer, iegremdējot knābi pilnībā ūdenī un izmantojot to kā salmiņu.
  4. Balodim nav noteiktas vairošanās sezonas, tas var ligzdot visa gada garumā, tomēr visbiežāk tas notiek pavasarī un vasarā. Ligzdai vietu piemeklē tēviņš.

Kāds ir mājas baložu dzīves cikls?

Balodis ligzdo arī pilsētās uz augstceltņu dzegām vai ēku fasāžu iedobumos. Ligzdu būvē mātīte, bet tēviņš pienes zarus, katrā pielidošanas reizē tikai vienu. Ligzda tiek izmantota vairākas reizes.

Par perēšanu:

  • 2 – 3 perējumi gadā;
  • Parasti vienā perējumā 2 olas;
  • Inkubācijas periods 17-19 dienas (perē abi dzimumi);
  • Mazuļi apaug ar spalvām 20 – 28 dienu laikā;
  • Jaunie putni sāk lidot, sasniedzot apmēram 30 dienu vecumu.

Kādas problēmas var radīt mājas baloži?

Problēmas

Visvairāk baloži piesārņo tās vietas, kurās ligzdo. Skābi saturošie izkārnījumi reaģē ar ķimikālijām, kas atrodas ēku būvēs, tādejādi izraisot eroziju.

Otra lielākā problēma, ko izraisa baloži, ir ūdens notekcauruļu aizsērēšana ar izkārnījumiem, tādejādi radot ūdens iekļūšanas draudus īpašumā. Baloži ar saviem izkārnījumiem var aizsērēt dūmvadus, kas var radīt draudus cilvēku veselībai, saindējoties ar dūmiem.

Lielā skaitā mājas baloži var radīt nepatīkamu smaku un nepanesamu troksni.

Mājas baloži un slimības

Vietas, kurās uzkrājušies baložu izkārnījumi var būt inficētas ar ērcēm un kukaiņiem, savukārt tie var pārnēsāt daudz un dažādas slimības, kā, piemēram, – rozi, salmonelozi u.c.

Ko Dezinfa iesaka..

Novērst piekļuvi pārtikas produktiem un to atliekām ir praktiski vienīgais veids, kā samazināt to invāziju pilsētā. Ja Jūsu pagalmā ir pieejama citu dzīvnieku pārtika un to atliekas, tad ir ļoti liela iespējamība, ka ar to pievilināsiet arī baložus.

Pie mūsu sadarbības partnera SIA Credo Baltic, ir iespējams iegādāties dažādus putnu atbaidīšanas ierīces, dažām no tām piedāvājam ierīces apaklpošanu un servisu.

Apmeklējiet mājas lapu www.credobaltic.lv, lai uzzinātu vairāk.

Diena kaitēkļu kontroles tehniķa darbā

    Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

    Zvanīt 67705917
    ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
    ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!