Kaijas

Kaiju dzimta- Laridae

Kā atpazīt kaijas?

Kaiju dzimta- Laridae

Izskats

Pieauguša klinšu baloža nominālpasugas īpatņa ķermeņa garums ir 30 – 37 cm, spārnu izplētums 50 – 72 cm, bet tā svars 265 – 380 g. Tā apspalvojums ir biezs un blīvs, lai gan spalvas vāji piestiprinās pie ādas. Ķermeņa kopējais apspalvojums ir gaiši pelēks. Galva, kakls un krūtis ir tumši zilganpelēkas ar metālisku spīdumu, kas var būt iezaļgans, dzeltenīgs vai pat purpura krāsā. Acs varavīksnene parasti ir sarkana, oranža vai zeltaini dzeltena; kā arī tās iekšējais aplis ir gaišāks. Knābis tumši pelēks, gandrīz melns, bet virs nāsīm balts knābja paugurs. Balodi visvieglāk atšķirt pēc tā muguras, kuras lejasdaļā pie astes pamatnes ir neliels, balts laukums, kā arī uz gaiši pelēkajiem spārniem ir jābūt divām melnām šķērsjoslām, bet astes galā vienai melnai šķērsjoslai, turklāt astes vēdekļa ārējās malas augšējā daļā var redzēt šauru, baltu kantīti. Mātīte izskatās līdzīga tēviņam, bet tai ir mazāk izteikts metāliskais spīdums, pamatā tas pamanāms tikai uz krūtīm.

Paradumi

  1. Kaijas no visiem jūrasputniem ir vismazāk prasīgās pret barību, tās pamatā barojas ar jebko, ko var atrast, tai skaitā arī no atkritumiem.
  2. Kopumā sugas atkarībā no ligzdošanas ieradumiem var iedalīt trīs atšķirīgās grupās: jūras tuvumā ligzdojošās, saldūdens tilpņu tuvumā ligzdojošās un iekšzemē ligzdojošās.
  3. Putni ķērc, kad pamana ienaidnieku vai atrod barību.
  4. Vietu bara hierarhijā nosaka īpatņa lielums, agresivitāte un fiziskais spēks. Pieaugušie tēviņi parasti dominē pār mātītēm un jaunajiem putniem barošanās vietās, bet mātīte dominē, izvēloties ligzdošanas vietu.

Kāds ir kaiju dzīves cikls?

Kopumā sugas, atkarībā no ligzdošanas ieradumiem, var iedalīt trīs atšķirīgās grupās: jūras tuvumā ligzdojošās, saldūdens tilpņu tuvumā ligzdojošās un iekšzemē ligzdojošās. Tieši iekšzemē ligzdojošās kaijas visbiežāk ligzdo arī pilsētās uz augstceltņu dzegām vai ēku skursteņiem.

Kaiju dzimtas mazākā auguma sugām, lai pieaugtu un sasniegtu dzimumbriedumu, vajadzīgi 2 gadi, vidēja auguma kaijām – 3 gadi, bet lielajām – 4 gadi. Kaiju aprakstos attiecīgi mēdz lietot apzīmējumus – divu gadu kaijas, trīs gadu kaijas un četru gadu kaijas. Jaunajiem putniem visus šos gadus ir atšķirīgs apspalvojums no pieaugušiem īpatņiem. Turklāt katru gadu apspalvojums mainās, kļūstot arvien līdzīgāks pieaugušiem putniem. Pieredzējis putnu vērotājs pēc jaunputna apspalvojuma var noteikt tā vecumu.

Visbiežāk sastopamā kaiju suga pilsētu apkārtnē ir sudrabkaija, tāpēc piedāvājam apgūt tieši šīs sugas ligzdošanas paradumus:

  • Dzimumbreidumu sasniedz 4 gadu vecumā, monogāmi;
  • Riesta laikā mātīte piesaista tēviņu ar ņaudēšanai līdzīgu skaņu, ja tēviņš atbild ar to pašu, sākas sapārošanās process;
  • Ligzdošana notiek lielās kolonijās, ligzdai vietu pāris piemeklē kopīgi, dominējot mātītei;
  • Mātīte olas izdēj (dējumā ir 2—4 olas, visbiežāk trīs) tieši uz zemes kādā iedobē vai citā piemērotā vietā. Olas ir olīvzaļā krāsā, bagātīgi raibumotas ar tumšiem pleķīšiem.
  • Inkubācijas periods ilgst 28 — 30 dienas.
  • Kad jaunie putni sasniedz 35 — 40 dienu vecumu, tie sāk lidot.
  • Vecāki par jaunajiem putniem parasti rūpējas līdz tie sasniedz 11-12 nedēļu vecumu, bet reizēm tie turpina rūpēties par tiem līdz 6 mēnešu vecumam.
  • Sudrabkaija var sasniegt cienījamu vecumu un vecākais zināmais īpatnis ir sasniedzis 49 gadu vecumu.

Kādas problēmas var radīt kaijas?

Problēmas

Kaijas labprāt izmanto brīvi pieejamas barotnes. Lielākoties tie ir neaizvērti atkritumu konteineri vai pārtikas atkritumi, ko cilvēki izber.

Putni ķērc tad, kad pamana ienaidnieku vai atrod barību. Nebūs viegli pieejama ēdamā, samazināsies putnu skaits ap dzīvojamām mājām.

Kaijas dzīvo uz jumtiem. Nojaucot ligzdas, var tikt galā no nelūgtajiem kaimiņiem.

Turklāt, kad izperēti putnēni, vecie putni mēdz uzbrukt cilvēkiem, ja saskata viņos draudu.

Kaijas un slimības

Kaijas nepārnēsā cilvēkiem bīstamas slimības.

Ko Dezinfa iesaka?

Sudrabkaijas (tieši tā sauc sugu, kas sastopama mūsu mikrorajonos), kas ligzdo uz daudzdzīvokļu namu jumtiem un ir apsēdušas atkritumu tvertnes, ir kļuvušas par īstenu pilsētas nelaimi. Lai samazinātu to invāziju, ir jāierobežo barības vietu ieguves- atvērtas un brīvi pieejamas atkritumu tvertnes, piemājas kaķu barošanas vietas utt. Tie, kuriem putni rada psiholoģisku diskomfortu, pavasarī var apstaigāt jumtus un iznīcināt ligzdas, kamēr vēl nav izdētas olas.

Pie mūsu sadarbības partnera SIA Credo Baltic ir iespējams iegādāties dažādas putnu atbaidīšanas ierīces, dažām no tām piedāvājam ierīces apkalpošanu un servisu.

Apmeklējiet mājas lapu www.credobaltic.lv, lai uzzinātu vairāk.

Diena kaitēkļu kontroles tehniķa darbā

    Konsultācijai un palīdzībai no kaitēkļiem

    Zvanīt 67705917
    ! Kļūda. Kāds no laukiem nav aizpildīts!
    ! Ziņa tika veiksmīgi nosūtīta!